“Yorgun” denilerek görevden alınmıştı… Topbaş’ın yakınları adını ölümsüzleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “ortada bir metal yorgunluğu var” açıklamasından sonra, 13,5 yıldır sürdüğü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından sürpriz bir şekilde istifa eden Kadir Topbaş için vakıf kuruldu. Eşi ve çocukları tarafının bir milyon nakit sermaye ile kurulan “Kadir Topbaş Eğitim ve Kültür Vakfı” eğitime destek amacı taşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 13 yıl 5 ay 20 gün, Beyoğlu Belediye Başkanlığında 5 yıl olmak üzere toplam 18 yıl 5 ay 20 gün belediye başkanlığı yapan, 13 Şubat 2021 tarihinde vefat eden Kadir Topbaş adına vakıf kuruldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Resmi Gazetede bugün yayımlanan ilanına göre, eşi Özleyiş Topbaş, çocukları Hüseyin Ersan Topbaş, Mustafa Ömer Topbaş ve Kübra Kavurmacı tarafından kurulan “Kadir Topbaş Eğitim ve Kültür Vakfı’nın” mal varlığı nakit bir milyon TL olarak belirlendi. İstanbul 28. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararı ile kesinleşen Vakfın amacı şöyle belirlendi:

“Türk Milli Eğitiminin genel amaç ve ilkeleri uyarınca insan kaynağımızı bilgi üreten ve kullanan konumuna getirmek, ülkemize ve insanlığa katkılar sağlayacak kişilikli, öncü gençleri ve onların eğitimini desteklemektir.”

TOPBAŞ’IN SÜRPRİZ İSTİFASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Mayıs 2017 tarihindeki, “orta bir metal yorgunluğu var” açıklamasından bir süre sonra bir çok önemli belediye başkanı görevlerinden istifa etmişti. AKP’den 3 dönem İBB Başkanı seçilen Kadir Topbaş’ın, seçimlere 18 ay kala istifa etmesi ise sürpriz olmuştu. En azından seçimlere kadar görevde kalacağı beklenen Topbaş’ın da istifa ettirilmesi, “vefasızlık” olarak yorumlanmıştı.

İstifasında başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AKP’ye teşekkür eden Topbaş, sadece “yorgun” ithamını kabul etmemişti. İstifa açıklamasına şu cümleyi eklemişti:

“Şunu da söyleyeyim, hayatımda yorgunluk kelimesini asla kullanmadım. Hiçbir yerde yorgunum demedim.”

KADİR TOPBAŞ KİMDİR

1945 yılında Artvin’de doğan Kadir Topbaş, orta öğrenimine Işık Lisesi’nde başlayıp İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitiren Topbaş, doktorasını İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde yaptı. Bir süre serbest mimar olarak çalışan Topbaş, 1994-1998 yılları arasında nı İBB Başkanı Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı. 1999 yerel seçimlerinde FP’den Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçilen Topbaş, 2004 yılında İBB Başkanı seçildi. İstifa ettiği 22 Eylül 2017 tarihine kadar, 13 yıl 5 ay 20 gün İBB Başkanlığı yaptı.

Covid-19 hastalığına yakalanan Topbaş, tedavi gördüğü hastanede 13 Şubat 2021 tarihinde vefat etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir